Akrapovic Evolution Line Titanium -pakoputkisto on räätälöity sopimaan moottoripyörän rajalliseen tilaan, ja se yhdistää suorituskyvyn sekä kestävyyden äärimmäisiin olosuhteisiin ja offroad-kilpailukäyttöön. Putkisto on valmistettu kevyistä, korkealaatuisista titaaniseoksista, ja sen eri osissa on käytetty vaihtelevia materiaalivahvuuksia parhaan suojauksen ja mahdollisimman pienen kokonaispainon saavuttamiseksi. Järjestelmä on 26,5 % kevyempi kuin alkuperäinen pakoputkisto.
Uusi profiloitu pinta vaikuttaa ääneen niin, että putkisto täyttää kilpailukäytön 109 dB FIM -melurajat. Samalla rakenne lisää äänenvaimentimen lujuutta ja kestävyyttä sekä tuottaa syvän ja täyteläisen äänen, joka korostaa yksisylinterisen moottorin tasapainoista pulssia. Äänenvaimennin on mitoitettu mahdollisimman suureksi käytettävissä olevaan tilaan nähden, mikä parantaa äänenvaimennusta, vähentää ympäristövaikutuksia ja mahdollistaa pakokaasujen tehokkaamman virtauksen palotilasta mahdollisimman vähäisillä rajoituksilla.
Rakenteen tuoma lisälujuus parantaa kestävyyttä ja auttaa putkistoa selviytymään vaativimmissakin olosuhteissa. Putkisto tarjoaa paremman vasteen koko kierrosalueella sekä erittäin tarkan tuntuman kaasua avattaessa, mikä lisää kuljettajan hallinnan tunnetta. Teho ja vääntö kasvavat: Akrapovicin omissa peräkkäisissä dynamometritesteissä alkuperäiseen pakoputkistoon verrattuna mitattiin 1,8 kW eli 2,5 hv lisäteho 10 300 kierroksella ja 1,5 Nm lisävääntö 7 900 kierroksella.
Evolution Line Titanium -putkistossa logo on painettu pintaan erityisellä kestävyyttä parantavalla tekniikalla. Titaanisessa alkukäyrässä on integroitu resonanssikammio optimaalista suorituskykyä ja ääntä varten, ja se on suojattu uudelleen suunnitellulla titaanisella lämpösuojalla. Asennus on helppo plug-and-play-tyyppinen, eikä moottorinohjauksen uudelleenkartoitusta tarvita.
Pakoputkisto sopii Honda CRF 450 X -versioon. Melumittaukset on tehty alkuperäiskuntoisella Honda CRF450R 2025 -mallilla, johon oli asennettu Akrapovic Evolution Line -pakoputkisto.
HUOM! Vain suljetun alueen kilpailukäyttöön. Ei tarkoitettu tieliikennekäyttöön.
Sopii Honda CRF450R 25 ja CRF450RX 25.